Residents

Julian Abraham 'Togar' ID
  • resident
  • 2020
  • 2021
Daniel Aguilar Ruvalcaba MX
  • resident
  • 2020
  • 2021
Tewa Barnosa LY
  • resident
  • 2021
Razia Barsatie SR
  • resident
  • 2020
  • 2021
Verena Blok NL
  • resident
  • 2020
  • 2021
Simnikiwe Buhlungu ZA
  • resident
  • 2020
  • 2021
Cihad Caner TR
  • resident
  • 2021
Yun Choi KR
  • resident
  • 2021
Jacky Connolly US
  • resident
  • 2021
Ali Eslami IR
  • resident
  • 2021
Juan Arturo García MX
  • resident
  • 2021
Robert Glas NL
  • resident
  • 2020
  • 2021
Rajyashri Goody IN/GB
  • ACC guest resident
  • resident
  • 2017
  • 2021
Lisette de Greeuw NL
  • resident
  • 2021
Ola Hassanain SD
  • resident
  • 2021
Saemundur Thor Helgason IS/NL
  • resident
  • 2020
  • 2021
Hannah Dawn Henderson GB
  • resident
  • 2020
  • 2021
Winnie Herbstein GB
  • resident
  • 2021
Abul Hisham IN
  • resident
  • 2021
Annelies Kamen US
  • resident
  • 2021
Tom K Kemp GB
  • resident
  • 2021
Pennie Key GR
  • resident
  • 2020
  • 2021
Wouter van der Laan NL
  • resident
  • 2020
  • 2021
Sungeun Lee KR
  • resident
  • 2020
  • 2021
Tessa Mars HT
  • resident
  • 2020
  • 2021
Vibeke Mascini NL
  • resident
  • 2021
Polina Medvedeva NL/RU
  • resident
  • 2020
  • 2021
Jota Mombaça BR
  • resident
  • 2021
Rossella Nisio IT
  • resident
  • 2021
Hend Samir EG
  • resident
  • 2020
  • 2021
Ratu R. Saraswati ID
  • resident
  • 2020
  • 2021
Silke Schönfeld DE
  • resident
  • 2020
  • 2021
Selma Selman BA
  • resident
  • 2021
Tomasz Skibicki PL/DE/NL
  • resident
  • 2020
  • 2021
Mikołaj Sobczak PL
  • resident
  • 2021
Eva Susova CZ
  • resident
  • 2021
Takanori Suzuki JP
  • resident
  • 2020
  • 2021
Kengné Téguia FR
  • resident
  • 2021
Fransix Tenda Lomba CD
  • resident
  • 2021
Anh Trần NZ/VN
  • resident
  • 2020
  • 2021
Agnes Waruguru KE
  • resident
  • 2021
Werker Collective
  • resident
  • 2020
  • 2021
Peng Zhang CN
  • resident
  • 2021

Team

DIRECTORIAL TEAM
Emily Pethick (director)
Martijntje Hallmann (deputy director, head of residency)
Susan Gloudemans (director strategy & development)
Danielle Kars (secretarial services)

RESIDENCY
Annelie Musters (manager & deputy head residency
Virág Szentkirályi (residency & programme coordinator)
Sandra Felten (alumni relations & documentation)
Daphne Verweij (project coordinator residency)

WORKSHOPS / TECHNICAL ADVISORS
José Miguel Biscaya (media lab)
Marietta Dirker (library & collection)
Stephan Kuderna (metal)
Arend Nijkamp (paint lab)
Marianne Peijnenburg (ceramics)
Kees Reedijk (electronics)
Elke Uitentuis (social practice)
Pieter Verweij (print lab)
Freelancers:
Seamus Cater (wood)
Roger Cremers (wood)
Lotte Nijhof (mould making)
Monique de Wilt (laser cutter & CNC)

DEVELOPMENT
María Virto Marcilla (manager development)
Isabella Leitz (fellowship support & friends)
Lotte Hemme (special projects)

COMMUNICATION
Vanessa Groenewegen

FINANCE / ADMINISTRATION / HR
Joost Cras (head of finance)
Niels Andree Wiltens (HR, residency & process administration)

BUILDING / OPERATIONS
Michel de Rooij (head of operations)
Harold Verbakel (ICT)
Peter Amponsah (caretaker)
Feras Dahhan (caretaker)
Anita Autar (cleaning)

CANTINA
Bas Magnée (coordinator)
René Blits
Wiebe Bouwsema
Freelancer:
Martine Albitrouw-Segijn

SUPERVISORY BOARD RIJKSAKADEMIE
Defne Ayas
Karl Guha
Bregtje van der Haak
Otobong Nkanga
Constantijn van Oranje-Nassau
Vinod Subramaniam (chair)

SUPERVISORY BOARD TRUST FUND
Job Dura
Wouter Han
Marian Scheele (chair)

Dina Danish

EG/FR, 1981

  • resident
    • 2009
    • 2010